Kalendarium

Grudzień 2023: Ukradzione wybory

W dniach 13-14 grudnia 2023 roku zorganizowane zostały uzupełniające wybory do Samorządu Studentów. Ich przebieg wzbudził wiele kontrowersji. Jak pisała potem o nich w raporcie ze swojej kontroli Uniwersytecka Komisja Wyborcza: 

Kontrolowane wybory w znacznym stopniu odbiegały od standardów wyborczych, które obowiązują na Uniwersytecie Wrocławskim.

  1. Kilku spośród komisarzy wyborczych było jednocześnie kandydatami w tychże wyborach na innych wydziałach, często jawnie popieranymi przez Przewodniczącego Samorządu Studentów. UKW uznała za niewłaściwe łączenie funkcji komisarzy wyborczych z kandydatami do regulaminowych organów Samorządu Studentów.
  2. Dochodziło do sytuacji, w których urna pozostawała bez nadzoru, zaś komisarz wyborczy opuszczał swoje stanowisko z kartami do głosowania i listą wyborców. Warto odnotować, że w jednym przypadku pod nieobecność komisarza doszło do umieszczenia w otworze urny części kartki z napisem “Zaraz wracam”, która następnie została przez komisarza wyjęta. 
  3. Przy czynnościach wyborczych mogą uczestniczyć wyznaczeni przez kandydatów Mężowie Zaufania. Pierwszego kandydata na Męża zaufania zgłosiła osoba niepopierana przez Przewodniczącego Samorządu Studentów. Trzy dni później od osoby popieranej przez Przewodniczącego wpłynął sprzeciw do tej kandydatury, który został uwzględniony. Zdaniem UKW uwzględnienie tego sprzeciwu było zupełnie arbitralne i błędne. Jednocześnie żaden ze sprzeciwów zgłoszonych przez osoby niepopierane przez Przewodniczącego nie został uwzględniony. 
  4. Żaden z Mężów Zaufania nie skorzystał z możliwości obserwowania procesu liczenia głosów.
  5. Część ze składu organu organizującego wybory była jednocześnie kandydatami w tych wyborach. Zdaniem UKW może to być postrzegane jako naruszenie równości wyborów, i przez to ograniczające bierne prawa wyborcze studentów.

Efektem tak przeprowadzonych wyborów jest poczucie niesprawiedliwości i nierówności wśród studentów, którzy zgłosili do UKW nieprawidłowości. 

Grafika o tytule "jak samorząd (znowu) ukradł studentom wybory?", poniżej napis "przeciętna droga wyborcy do znalezienia urny na swoim wydziale", a pod nim ludzik, którego od plastikowego pudełka z napisami "zaraz wracam" i "wybory uzupełniające wydział WMI" dzieli labirynt

Osoby tworzące OKS poznały się właśnie podczas tych wyborów, jako osoby, które oddolnie wystartowały do organów samorządu na swoich wydziałach, po czym spotkały się ze ścianą samorządowego betonu. Wtedy właśnie podjęliśmy decyzję, że ten beton skruszymy i przywrócimy samorząd samym studentom. 

Więcej o tych wyborach możecie przeczytać tutaj

Raport UKW nt. nieprawidłowości przy tych wyborach:

Infografika o tytule "jak zostali wybrani mężowie zaufania w ostatnich wyborach", pokazuje dwie ścieżki obrazujące jak przewodniczący uczelnianej komisji wyborczej samorządu studentów dopuszcza wyłącznie mężów zaufania od kandydatów z poparciem przewodniczącego samorządu studentów. Na dole tekst: "efekt: eliminacja przez samorząd mężów zaufania", niżej "nie pozwól, by samorząd ukradł ci kolejne wybory! pokaż obywatelski komitet studencki znajomym!"

24 stycznia 2024: utajnione posiedzenie Parlamentu Studentów

Na posiedzeniu Parlamentu Samorządu Studentów UWr 24 stycznia 2024, pierwszym po feralnych wyborach, doszło do wielu nieprawidłowości i konfliktów.

Przewodniczący Arkadiusz Smugowski, zamiast otworzyć posiedzenie i przegłosować porządek obrad, zaczął zaprzysięgać nowych członków Parlamentu według własnego uznania, niezgodnie z procedurą. Jego działania spotkały się z protestem jednego ze studentów na widowni, który zgłosił wniosek formalny o zaprzestanie łamania prawa i regulaminu. Przewodniczący Smugowski zignorował ten wniosek i kontynuował zaprzysięganie. Student ten znów podniósł swoje protesty względem takiego sposobu prowadzenia obrad. W związku z tym przewodniczący Smugowski zawnioskował o utajnienie obrad. Wobec 15 głosów za, nie doprowadzając do końca procedury głosowania w tej sprawie, ogłosił utajnienie obrad i przeniesienie ich do innej sali. Nie sprawdził, czy podczas tego głosowania jest kworum, które wynosi połowę zaprzysiężonego składu, ani nie wyjaśnił, na jakiej podstawie nowi członkowie mogli brać udział w głosowaniu, skoro nie zostali prawidłowo zaprzysiężeni. Studenci z widowni, uznając utajnienie za niezgodne z prawem, podążyli za przewodniczącym do innej sali. Tam spotkali kierownika Działu Spraw Obronnych UWr, który przedstawiał się jako pułkownik (wtedy był jeszcze w cywilnym stroju) i próbował na różne sposoby zachęcić studentów do opuszczenia tej sali. Przewodniczący Smugowski twierdził, że zaprzysiężenie było prawidłowe, ale nie przedstawił na to żadnych dowodów. Wobec prawie godzinnego patu obrady zostały przerwane i zaplanowane na następny dzień o 9.00. Na posiedzeniu tym mieli zostać wybrani elektorzy – studenci, którzy mieli potem wziąć udział w wyborach Rektora UWr.

Do sprawy odniósł się potem Jego Magnificencja w swoim oświadczeniu nazywając nas 'grupą młodych ludzi” która dokonała “bezprecedensowej w najnowszej historii Uniwersytetu próby podważenia demokracji akademickiej i naruszenia integralności procesu wyborczego”. W ogóle nie odniósł się przy tym do naszych zarzutów. W ten sposób władze rektorskie po raz pierwszy w sposób władczy wkroczyły w nasz spór z obecnym Zarządem Samorządu, stając jednoznacznie po ich stronie. 


25 stycznia 2024: Wojskowy mundur w obronie Samorządu

Grupa studentów siedzi na podłodze pod drzwiami, nad nimi stoi umundurowany mężczyzna

Na przeniesionym porannym posiedzeniu studenci nie byli już w stanie wejść, ponieważ drzwi blokował… Kierownik Działu Spraw Obronnych UWr, płk. Marek Sielski, w wojskowym mundurze z pagonami pułkownika. Wpuszczał on na salę tylko ludzi wskazanych przez Przewodniczącego Samorządu. Studenci, którzy nie zostali wpuszczeni, rozpoczęli protest pod drzwiami, trwający kilka godzin. 

W trakcie protestu obejrzeć go przyszedł Jego Magnificencja Rektor Robert Olkiewicz, wraz z Prorektorem ds. studenckich Maciejem Cesarzem. Nie podjęli oni żadnych rozmów z protestującymi. W tym samym czasie za drzwiami wybierano studenckich elektorów, którzy potem w wyborach najprawdopodobniej zagłosowali właśnie na Jego Magnificencję.

O sprawie pisało wiele mediów, m.n. donald.pl oraz Gazeta Wyborcza.

Po proteście z 25 stycznia otrzymaliśmy wiele wyrazów wsparcia, m.n. od Rady Wydziału WMI oraz Niezależnego Zrzeszenia Studentów.

Film o sytuacji nagrał także Krzysztof M. Maj.


Marzec 2024: Wybory rektora

Jako ruch zaangażowaliśmy się w informowanie społeczności studenckiej o wyborach rektora UWr. Ze względu na autorytarne działania Samorządu i bez względu na wcześniejsze działania władz rektorskich chcieliśmy w sposób bezstronny informować studentów o tym, jak przebiegają te wybory. 

Dlatego zorganizowaliśmy otwartą debatę, która w naszej opinii okazała się sukcesem, jako że wygenerowała większe zasięgi niż nagranie z zamkniętej dla zwykłych studentów debaty Samorządu Studentów. 

Na debatę zaprosiliśmy także Jego Magnificencję Rektora, który wstępnie przyjął nasze zaproszenie. Niestety potem wycofał się z udziału, twierdząc, że robi to na polecenie Przewodniczącego Samorządu Studentów, który w nieupublicznionym nigdy oświadczeniu miał szkalować naszą inicjatywę. W debacie wzięli udział wszyscy pozostali kandydaci. 

Zrzut ekranu maila od Rektora do Darii Perkowskiej o treści: "Szanowna Pani, otrzymałem zaproszenie na spotkanie 14 marca, niestety wraz z nim nie przekazano mi informacji o nieoficjalnym jego charakterze. Jesteście Państwo grupą studentów UWr, która nie reprezentuje struktur uczelnianych Samorządu Studentów UWr, o czym poinformował w swoim stanowisku Przewodniczący Samorządu Studentów UWr, p. Arkadiusz Smugowski. Dlatego, kierując się najlepiej pojętą zasadą równego traktowania wszystkich studentów naszej Uczelni, w przedsięwzięciu organizowanym przez jego jedynie część postanowiłem nie uczestniczyć. Jednocześnie zachęcam do udziału w planowanej 18 marca ogólnouniwersyteckiej debacie kandydatów na Rektora. Z wyrazami szacunku prof. dr hab. Robert Olkiewicz"

Marzec – wrzesień 2024: Budowanie alternatywnego, prawdziwego samorządu

Po wygranych przez Jego Magnificencję Roberta Olkiewicza wyborach kontynuowaliśmy swoją działalność, wbrew rozpuszczanym ze środowiska samorządowego plotkom, jakoby zwycięstwo to miało doprowadzić do końca naszego ruchu. 

Informujemy o problemach, jakie studenci innych uczelni zgłaszają z ich samorządami przy ich wyborach rektorskich, sami opowiadamy o tym w artykule Polityki.

Organizujemy akcje pomocy dla Trolla – psa z Kampusu na ul. Maxa Borna

Bierzemy udział w konferencjach i spotkaniach dotyczących sytuacji polskich studentów.

Wspieramy, a nasi członkowie i sympatycy współorganizują wiele projektów biorących udział w Akademickim Budżecie Otwartym – każdy wsparty przez nas projekt otrzymuje finansowanie.  

Wreszcie – ujawniamy szczegóły budżetu Samorządu z roku 2023, z którego wynika, że 100 tysięcy złotych, 1/6 budżetu, wydawana jest na zjazdy, w których udział biorą wyłącznie ludzie ze ścisłej grupy zarządzającej naszym Samorządem.


16-22 września: Pomoc przy powodzi

Kilka osób stoi obok siebie, podają sobie po kolei książki

Nasze przygotowania do kampanii zostają przerwane przez sytuację kryzysową związaną z powodzią. Od początku wszystkie swoje siły przekierowujemy na pomoc Uniwersytetowi i instytucjom partnerskim.

Nasi członkowie i sympatycy obecni są w wielu miejscach w całym mieście: Na Wydziale Nauk Społecznych, na Wydziale Biotechnologii na Kampusie Grunwaldzkim, w budynkach Wydziału Nauk Biologicznych i Ogrodu Botanicznego, w budynku Wydziału Nauk o Ziemi i Kształtowaniu Środowiska, w Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. W. Brandta, w Bibliotece Uniwersytetu Wrocławskiego, oraz w Archiwum Archikatedralnym.

Informujemy także studentów o możliwościach uzyskania pomocy od Uniwersytetu. 


Październik 2024: wybory

W październiku zorganizowane zostaną wybory. Są to najważniejsze wybory do Samorządu Studentów od wielu lat. Będą one dla nas weryfikacją naszych działań, ostatecznym podsumowaniem tego, czy ten rok naszej pracy jest przez studentów doceniany.