Kim jesteśmy

Obywatelski Komitet Studencki (OKS) to niezależna grupa studentów, powstała w odpowiedzi na liczne nieprawidłowości i brak transparentności w działaniach Samorządu Studentów UWr. Naszym głównym celem jest walka o prawa studentów oraz przywrócenie uczciwości w procesach wyborczych i decyzyjnych na uczelni. Działamy na rzecz wszystkich studentów, niezależnie od ich statusu socjalnego, narodowości czy kierunku studiów.


Nasze cele

1. Nowy, demokratyczny Regulamin Samorządu

Aktualny regulamin Samorządu Studentów UWr zawiera liczne luki i niedociągnięcia, które prowadzą do nieprawidłowości i nadużyć w procesie wyborczym oraz decyzyjnym. Jako Obywatelski Komitet Studencki UWr, dążymy do opracowania nowego, bardziej demokratycznego regulaminu, który wprowadzi następujące postulaty:

  • Decentralizacja Samorządu
    Problemy studentów powinny być w pierwszej kolejności rozwiązywane na poziomie wydziałów, na których dany student studiuje. Samorządy Wydziałowe są najbliżej studentów i to one powinny mieć kompetencje do zajmowania się studenckimi sprawami, a także pieniądze do prowadzenia stałej działalności na lokalnym poziomie
  • Studenckie Koła Zainteresowań
    Studenci chcą budować swoją społeczność, lecz obecny Samorząd nie daje im takich możliwości. W nowym Regulaminie wprowadzimy Studenckie Koła Zainteresowań, które będą działać w sposób podobny do Studenckich Kół Naukowych, lecz skupiając się na rozwijaniu nienaukowych zainteresowań studentów. Chcesz organizować noce filmowe? Weekendowe sesje RPG? A może chciałbyś stworzyć sieć osób, które planują karierę w instytucjach unijnych? SKZ pozwolą ci robić to w przestrzeniach uniwersyteckich i przy finansowym wsparciu Samorządu.
  • System zabezpieczeń przed patologiami
    Wprowadzimy przemyślany system podziału władzy oraz kontroli organów Samorządu, tak, by już nigdy więcej nie stał się on czyimś prywatnym księstwem. Ograniczymy wszechwładzę Przewodniczącego. Uczynimy Parlament Studentów niezależnym od Przewodniczącego organem, z własnym Marszałkiem. Kolegium Odwoławcze będzie mogło kontrolować decyzje wydawane przez organy samorządu.
2. Zwiększenie ochrony praw studentów

Ochrona praw studentów jest jednym z naszych priorytetów. W obliczu nieprzejrzystych procedur na uczelni oraz niejasnych zasad, które czasami działają na niekorzyść studentów, potrzebne są konkretne zmiany:

  • Reforma Regulaminu Studiów
    Obecny Regulamin Studiów nie zawiera wielu koniecznych dla ochrony praw studentów regulacji. Nie informuje, jak postępować w sytuacji, gdy egzamin z powodów losowych lub z winy egzaminatora nie odbywa się w terminie. Nie nadaje studentom żadnych konkretnych uprawnień w sytuacji naruszenia ich praw, pozostawia to do decyzji dziekanom. Regulacje dotyczące indywidualnych trybów studiowania i eksternistycznego zaliczania pozostawia do ustalenia przez Rady Wydziałów. Będziemy dążyć do reformy Regulaminu Studiów.
  • Studenci zagraniczni to też studenci!
    W ostatnich latach na naszym uniwersytecie nastąpił znaczny wzrost odsetka studentów zagranicznych. Niestety Samorząd tego nie dostrzega. Studenci zagraniczni spotykają się z wieloma wyzwaniami, przy których nie otrzymują systemowej pomocy: kwestie wiz, aklimatyzacja w obcym kraju, zaliczanie praktyk. My takich studentów dostrzegamy. Wiemy, z jakimi kosztami wiąże się ich studiowanie. Będziemy także ich głosem!
  • Dość nieuczciwości przy praktykach studenckich
    Szokujące są dla nas pogłoski, jakoby uczelnia nie przyjmowała od pracodawców ofert płatnych staży dla studentów, naciskając na organizację praktyk bezpłatnych. Polityka ta miałaby wynikać z chęci zabezpieczenia się uczelni przed potencjalnymi roszczeniami ze strony studentów. Co więcej, dochodzą do nas słuchy, że na niektórych Wydziałach utrudnia się zaliczanie praktyk, które student organizuje sobie we własnym zakresie. Zbadamy te sprawy. Jeśliby była to prawda, zadziałamy w sposób zdecydowany!
3. Zadbanie o kwestie socjalne studentów

Kwestie socjalne odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu równego dostępu do edukacji. Wielu studentów zmaga się z trudnościami finansowymi, które utrudniają im studiowanie. Naszym celem jest:

  • Lepszy dostęp do stypendiów socjalnych
    Wsparcie finansowe powinno być łatwiej dostępne, a proces aplikacji bardziej przejrzysty. Samorząd ma możliwość współudziału w komisjach stypendialnych, w ostatnich latach często z możliwości tej nie korzystał. Próg dochodowy dla stypendium socjalnego jest zbyt niski i nie został adekwatnie skorygowany o inflację, sama wysokość tego stypendium też nie.
  • Zadbamy o Domy Studenckie
    Kwestie akademików były dotychczas dla naszej uczelni raczej powodem do primaaprilisowych żartów. Należy poważnie podejść do kwestii budowy nowych Domów Studenckich i poprawy warunków życia w tych już istniejących. Nie będziemy tego robić sami! Zadbamy o to, by ożywić samorządność Domów Studenckich – mieszkańcy akademików będą sami decydować o własnych sprawach.
4. Zmiany w wydatkach Samorządu – dość balów!

Fundusze studenckie powinny być przeznaczane na inicjatywy, które rzeczywiście wspierają rozwój akademicki i poprawę jakości życia studentów, a nie na kosztowne wydarzenia o niskiej wartości merytorycznej. Chcemy:

  • Przejrzystości finansowej
    Samorząd powinien regularnie przedstawiać raporty dotyczące wydatków, które będą jawne dla wszystkich studentów. Uważamy, że każdy student ma prawo wiedzieć, na co są przeznaczane pieniądze z budżetu studenckiego. Już dziś wymaga tego od nich ustawa, lecz publikowane raporty pozostawiają wiele do życzenia! Musieliśmy wnioskować długie miesiące, by zdobyć szczegółową rozpiskę wydatków Samorzadu za poprzedni rok.
  • Ograniczenia zbędnych wydatków
    W roku 2023 budżet samorządu wynosił około 600 tysięcy złotych. Połowa z tego wydana została na organizację własnych Juwenaliów, mimo tego, że Samorząd zapraszany był do organizacji ogólnowrocławskich Juwenaliów wspólnie ze wszystkimi innymi uczelniami naszego miasta. W tym roku UWr brał udział w dwóch Juwenaliach. 100 tysięcy złotych wydane zostało na udział wybranych przedstawicieli Samorządu w zamkniętych zjazdach i konferencjach, oraz na organizację jednego hucznego zjazdu we Wrocławiu. Oznacza to, że na codzienną działalność Samorządu przeznaczane jest tylko ok. 30% budżetu.
  • Inwestowanie w przyszłość studentów
    Zaoszczędzone pieniądze przekażemy do Samorządów Wydziałowych, by organizowały regularne studenckie wydarzenia; do Studenckich Kół Zainteresowań, by tworzyły ogólnouczelnianą studencką społeczność; a także na wsparcie inicjatyw pomocowych organizowanych przez studentów.
5. Samorząd zawsze po stronie studentów

Samorząd Studentów powinien być głosem wszystkich studentów i działać w ich najlepszym interesie. Niestety, zdarza się, że samorząd staje się zbyt odizolowany i odłącza się od realnych problemów studentów. Naszym celem jest:

  1. Wsparcie przy skargach, przeciwdziałanie mobbingowi
    Przez cały czas naszej działalności dochodzą do nas słuchy o sprawach, które mogły nie być prowadzone z pełnym poszanowaniem praw studentów. Skargi na prowadzących, które utykały na biurkach dziekanów i rektorów. Prowadzący odsunięci od zajęć, którzy z niejasnych powodów do prowadzenia zajęć wracali. Administracja, która zamiast pomagać w problemach, sama tworzyła studentom problemy. Głos na OKS to głos za tym, by Samorząd był obecny w każdym z takich momentów, twardo broniąc studentów.
  2. Samorząd jest reprezentantem studentów!
    Samorząd nie jest od tego, by reprezentować przed studentami władze dziekańskie i rektorskie. Nie jest też od tego, by pełnić rolę bezstronnnego mediatora między studentami a władzami. Samorząd studentów jest reprezentantem studentów i zawsze powinien stawać po ich stronie, działając w ich imieniu i dla ich dobra. Nie może ignorować realnych studenckich problemów czy wspierać władz rektorskich w ich konfliktach z protestującymi studentami. Wobec spraw kontrowersyjnych powinien zbadać, czego dokładnie chcą studenci, a nie chować głowę w piasek.

Poznaj koordynatorów wydziałowych OKS


Jeśli podzielasz nasze wartości i chcesz mieć wpływ na przyszłość uczelni, dołącz do nas! Skontaktuj się z nami za pośrednictwem naszych mediów społecznościowych.